Březen 2017

España low cost 2/2

30. března 2017 v 17:03 | Diddlinka |  Cestovatelská rubrika
Pokračování první části mého dobrodružství po Španělské krajině najdete zde: http://diddlinka123.blog.cz/1703/espa-a-low-cost-1-2

Konečně se můžeme vrhnout na fotky a na zážitky při podnikání low cost cest po Andalusii a okolí Madridu. První destinace kam směřovala má cesta byla Málaga, tak si ji pojďme prohlídnout a trochu si povyprávět. Málaga je na můj vkus malé přímořské městečko s plno památkami, mezi kterými najdeme Alcazabu (pevnost s hradbami), Gibralfaro (zachovalý hradní komplex s úžasnými vyhlídkami na město Málaga, nenajdeme v něm paláce, přirovnat by se dal k Alcazabě s islámskou architekturou, také zde je vyhlídka Mirador del Gibralfaro), Plaza de Toros (býčí aréna), Ayuntamiento (radnice), také nemůžeme minout La Aduanu (bývalý správní a celní úřad za doby Kryštofa Kolumba). Nad Málagou se tyčí nedostavěná katedrála - La Catedral, které chybí jedna věž. Než člověk dorazí do středu historického dění může projít různými parky, jako Paseo del Parque nebo Jardínes Botánicos, které jsou kousek od přístavu. Také zde najdeme náměstíčka jako Plaza de la Constitución, Plaza de la Merced, Plaza de la Marina...

*Co si představit pod pojmen islámská architektura? Nejtypičtějším prvkem pro stavby náboženského rázu se stala kopule, architektonické řešení je různé a prošlo poměrně složitým vývojem, během něhož vznikla řada problémů jak roznést váhu. Vyřešení těchto problémů umožnilo stavět větší kopule. Druhým typickým prvkem je využití kýlové klenby. Dále zde najdeme oblouky, které nesou bohaté zdobení pomocí islámské kaligrafie a různých barevných dlaždiček, velký význam mají vytesávané dřevěné dveře. Také se vystavují nádvoří a začíná se objevovat podstata zahradní architektury - tu můžeme vidět v Casa de Pilatos a v Jardínes Generalife a Paláci Nasirides v Alhambře.

Výhled z Miradoru del Gibralfaro na přístav a Plaza de Toros, radnice a pro velký úspěch ještě jednou býčí aréna.


España low cost 1/2

30. března 2017 v 17:03 | Diddlinka |  Cestovatelská rubrika
Ahoj všem věrným a vytrvalým čtenářům!

Po dlouhé době zase zpět, tentokráte s článek, který bude asi nejdobrodružnější ze všech již napsaných a tedy prožitých! Jak už sám nadpis říká, mé nové dobrodružství bude ze Španělska a na moderní způsob cestování low cost, tedy se sníženými náklady a přesto plný dobrodružství. Již dlouhou dobu jsem na internetu četla různé rady a triky, jak cestovat co nejlevněji. Ano, tento moderní trend mě doopravdy oslovil. Proč to tedy nezkusit? Proč si díky tomu nesplnit sen, který mám už 8 let?

Celé toto šílenství začalo jednoho nevinného podzimního večera, kdy jsem znuděna procházela různé servry s výhodnými letenkami. Hlavou mi běželo jen jediné, "Proč je to z Prahy tak drahý?". V tu jsem si vzpomenula na kamarádku, která letěla na Korfu z Blavy, proč se tedy nepodívat na letenky z Bratislavy? A tímto počinem započal celý maraton španělského šílenství alá pod pracovním názvem "España low cost"! Letenky koupeny během pár minut, díky radám již zkušených cestovatelek ☺ Tímto jím díky! A pak už jen čekání na 4 denní možnost free checkinu před odletem... Mezitím jsem strávila docela dost hodin hledání vhodného a přesto levného ubytování. Nic není nemožné! Podle cen a dostupnosti míst, které jsem chtěla vidět, jsem zvolila jako výchozí destinace Málagu a Madrid. Pak už zbývalo jen sehnat průvodce a čekat až se to přiblíží!

Den D nastal a s ním i odjezd do Blavy, spolu se svými zavazadly jsem se odebrala na vlak a vyrazila vstříct novému dobrodružství. Dorazila jsem s předstihem a po výstupu v Blavě jsem ihned po čmuchu poznala, kde to jsem. Nic se od mé poslední návštěvy nezměnilo! ☺ Již s nastudovanými info, že musím na buď 61 či 61N jsem se vrhala po automatu, kde koupím lístek na bus, jeden nefungoval, další měl frontu až kam a nezbývalo nic jiného než čekat. Uklidňovala jsem se, že to jezdí přece každých 20 minut, že to stihnu. Vlastně pro mě bylo důležité projít do určitého času kontrolou, žádné odbavování zavazadel mě nečekalo a tudíž pro mě neplatila ani ta 2 hodinová čekací doba... (1. výhoda low cost cestování). Když jsme se dokodrcali na konečnou zastávku Bratislava Airport zůstala jsem s údivem stát, co to je a kde to jsem! Hlavní město a tak malé letiště? "Jsem tu správně?", ano, byla jsem! Ve večerních hodinách letiště zelo prázdnotou... Docela příjemné překvapení po celým dni cestování.

Letišní kontrola, byla taková s rodinnou atmosférou a žádný "dělej a honem". Všechno v poklidu. Poprvé jsem letěla s letenkou vytištěnou a vzhledem k tomu, že vím, jak mě má moje tiskárna ráda a tiskne pruhy na vše, co nutně potřebuju, aby vypadalo, tak s malými obavami, zda bude kód přijat jsem se vydala k pánovi, naštěstí jako pojistku jsem měla i letenky v mobilu... člověk nikdy neví! Ale vše klaplo a vše, co jsem si vezla v příručákách splňovalo normy.