España low cost 2/2

30. března 2017 v 17:03 | Diddlinka |  Cestovatelská rubrika
Pokračování první části mého dobrodružství po Španělské krajině najdete zde: http://diddlinka123.blog.cz/1703/espa-a-low-cost-1-2

Konečně se můžeme vrhnout na fotky a na zážitky při podnikání low cost cest po Andalusii a okolí Madridu. První destinace kam směřovala má cesta byla Málaga, tak si ji pojďme prohlídnout a trochu si povyprávět. Málaga je na můj vkus malé přímořské městečko s plno památkami, mezi kterými najdeme Alcazabu (pevnost s hradbami), Gibralfaro (zachovalý hradní komplex s úžasnými vyhlídkami na město Málaga, nenajdeme v něm paláce, přirovnat by se dal k Alcazabě s islámskou architekturou, také zde je vyhlídka Mirador del Gibralfaro), Plaza de Toros (býčí aréna), Ayuntamiento (radnice), také nemůžeme minout La Aduanu (bývalý správní a celní úřad za doby Kryštofa Kolumba). Nad Málagou se tyčí nedostavěná katedrála - La Catedral, které chybí jedna věž. Než člověk dorazí do středu historického dění může projít různými parky, jako Paseo del Parque nebo Jardínes Botánicos, které jsou kousek od přístavu. Také zde najdeme náměstíčka jako Plaza de la Constitución, Plaza de la Merced, Plaza de la Marina...

*Co si představit pod pojmen islámská architektura? Nejtypičtějším prvkem pro stavby náboženského rázu se stala kopule, architektonické řešení je různé a prošlo poměrně složitým vývojem, během něhož vznikla řada problémů jak roznést váhu. Vyřešení těchto problémů umožnilo stavět větší kopule. Druhým typickým prvkem je využití kýlové klenby. Dále zde najdeme oblouky, které nesou bohaté zdobení pomocí islámské kaligrafie a různých barevných dlaždiček, velký význam mají vytesávané dřevěné dveře. Také se vystavují nádvoří a začíná se objevovat podstata zahradní architektury - tu můžeme vidět v Casa de Pilatos a v Jardínes Generalife a Paláci Nasirides v Alhambře.

Výhled z Miradoru del Gibralfaro na přístav a Plaza de Toros, radnice a pro velký úspěch ještě jednou býčí aréna.La Catedral

Pohled na prázdné vlakové nádraží v 8:00 ráno v den mého odjezdu z Málagy do Madridu.


V pořadí druhá výprava byla směřována do Sevilly, krásného města vystavěného v ... stylu, nejvíce honosný dům je Casa de Pilatos (Pilátův dům), ve kterém můžeme spatřit všechny prvky islámské architektury. Od lomených oblouků, po zajímavou výzdobu v arabské klaigrafii,vykládané místnosti malými barevnými kachličkami, bohatě zdobenými dřevěnými dveřmi až po zahradní architekturu. V Seville se nachází známá věž La Giralda, vedle které se nachází komplex katedrály s Pomerančovým patiem a zahradami, nemůžeme opomenout ani arcibiskupský palác a Real Alcazar, který není přístupný, ale má úžasné zahrady plné mandarinek, které se táhnou kolem městských hradeb. Nemohu zapomenout ani na Plaza del Triumfo, Plaza de America a na tabákovou fabriku, na jejím místě dnes stojí univerzita. Také zde najdeme věž s názvem Torre de Oro, která pochází z dob zámořských objevů a kam právě Kolumbus připlouval se svými objevy. Kousek od Torre de Oro stojí most Puente de Isabel II., (most Isabely II.).
V mém bohatém programu jsem se musela rozhodnout, zda si vychutnám na poslední chvíli Plaza de Toros de la Maestranza a nebo Plaza España. Nakonec jsem zvolila býčí arénu, do které jsem se i podívala ☺ Plaza España bude v programu příště, myslím, že mám na jihu Španělska stále co objevovat a určitě by bylo super se tam ještě někdy vrátit.

Casa de Pilatos

La Giralda

Plaza de Toros

Třetí dobrodružství bylo do Granady a známého komplexu Alhambra, L'Alhambra či jen Al-hambra. V překladu z arabštiny znamená Rudý hrad. Je to středověký opevněný koplex panovníků z Granady a nachází se na vrcholu Sabika, je to maurská stavba vystavěna ve maurském stylu a arte andaluz (andaluzké umění), které je velimi bohaté na barvy a přepychové stropy a kopule. Celý koplex se skládá z Puertas (brány), Alcazaby s krásným výhledem na Sierra Nevada, Palacio Nazaríes - nejprásnější část celé Alhambry, kam se člověk musí dostavit se vstupenkou na přesně stanovený čas, pokud to nestihne, má smůlu. Dále tento komplex obsahuje Mexuar, Patio de Mexuar, Cuatro Dormitorios, Palacio de Comares, Sala de la Barca a mnoho dalších... Také zde najdeme Baños (lázně), Palacio de Carlos V. (palác Karla V.). Islámská architektura s sebou přináší také krásné zahrady - Generalife.
Dodám, že ta fotka, kde nic, tu nic, pak palma a kostelík, tak tam dříve byla Medina. ☺

Příběh jak jsem se dostala do Alhambry.
Ano, všude se píše, jak člověk má rezervovat lístky, že na místě už nejsou, ale když na internetu jsou recenze typu, přišel jsem o 30€, tak se člověk docela zděsí, co to, servr prý dost často nefunguje, nechodí potvrzovací emaily atd. Dalším způsobem je možnost zakoupení vstupenky v bankomatu Caixa, ale žádný jsem v Málaze nepotkala, tato možnost odpadla a tak nezbývalo nic jiného než tam dojet nablin a doufat, že lístky budou... Pak jsem se za svého čekáno dozvěděla, že jsou i agentury, které tyto lístky zajišťují, ale ty se všechny nacházejí v Granadě a nebo Madridu. Takže na čekačku a doufat. Nepopsatelný je ten pocit, když tam člověk dorazí a zjistí, že lístky nejsou, že se nedají na dnešek ani koupit a na další dny se neprodávají. Že má člověk využít výše uvedených tipů a přijít jindy. Ano, štěstí se na mě usmálo až po 2,5 hodinách čekání. Někomu propadla rezervace. Asi jsem byla strašně neodbytná a stepovala jsem tam dlouho a lístky mi nakonec prodali ☺Granada není jen Alhambra, ale také se zde ukrývá Capilla Real (královská hrobka).

Poslední dobrodružství slunného Jihu se odehrálo v Cordobě. Když se řekne Cordoba, co se Vám vybaví? Mezquita! Asi jediná nejvíce pamatovatelná památka. jak říkám já, takový mešitokostel ☺ mísení a soužití islámu a křesťnství vedle sebe, ba co víc, v sobě... A co jiného k tomu dodat?
Dále je v Cordobě k vidění Alcazar, ze kterého je krásný výhled na celé město, má nádherné zahrady a fontánky, Patio de los Naranjos, Calleja de las Flores (ulička květin, oblast židovské čtvrti, kde mají ty nejlepší tapas), Synagoga, Murallas (městské hradby), Casa Andalusí (Andaluzský dům), Molino de la Albolafia (mlýn za arabského období na řece Guadalquivivir) a Puente (most přes Guadalquivivir).
Jedna umělecká fotka ☺

Tímto uzavírám dobrodružství Jihu a přesouváme se trochu výše, do další destinace Madridu a jeho okolí.

Madrid, velká metropole přibližně uprostřed více na sever Španělska ☺ Po mém příjezdu do Madridu jsem ještě měla čas než padne daná hodina a já budu moc nechta na ubytování svůj kufr. Než abych obcházela památky s kačerem za sebou, tak jsem se vydala do musea Prado. Tím jsem si odškrtla další památku Madridu, někdo říká, že je to na 2 hodiny, jiný zase, že na celý den. Dle mého názoru, stačí tak 4 hodiny pomalé chůze, aby si to člověk celé prošel. Já to stihla na necelý 4 hodiny. Nejsem žádný fajnšmekr na umění, jen člověk s maturitou z dějin umění ☺ Takže jsem mohla oceňovat kousky, o kterých jsme se tenkrát ve škole bavili ☺ Skoukla jsem Dürera, Caravaggia, Da Vinciho, Velzqueze, Goyu, Greca, Rembranta a Picassa.
Po cestě na ubytování jsem potkala pomník Cervantese, Congreso de los Diputados ( Poslanecká sněmovna), před kterou se nějaký mladý nadějný novinář snažil blejsknout nějakým projevem do kamery, ale asi nejvíce jsme se pobavili my procházející, pod nohama měl nevkusně modrou stoličku, která vůbec neladila k jeho košili a obleku ☺☺☺ Další památkou je Plaza Mayor (hlavní náměstí), kousek od Plaza Mayor se nachází radnice, správní úřad a také Parroquía de Santa Cruz (kostel Svatého kříže). Jiným směrem může člověk dojít až ke Královskému paláci a Národnímu divadlu... Na Puerta del Sol se nachází vstup na všechny linky metra a cercanías a také Kilómerto Cero (Nultý kilometr, který jsem nemohla najít ☺).
Soch a pomníků je poměrně v celém Španělsku až až, takže když nějakou neuvidíte, nezoufejte, bude jich ještě hodně!

Palacio Real (Královský palác)

Když se vydáte na cestu do Španělska, tak očekáváte teplo, slunečno a při nejhorším počítáte s občasnou přeháňkou, prece jen, je to březen... Ale koho by napadlo, že vás potká takováhle kalamita! Jo, bylo to na opalovák a plavky!Nemohu opomenout AVE vlaky, kam se hrabou v Čechách Pendolína? Tahle nádhera jezdí 270 oficiálně, ale při jízdě se nám tam ukázalo i 275 ☺ Vůbec to nedrncá, nějak neháže a i jízda pozadu je příjemná. Kdyby tak rychle neutíkala krajina kolem, tak by člověku připadlo, že je stále na jednom místě.

První výlet z Madridu byl do Toleda, města oceli, mečů, nůžek a sladkostí... Největším lákadlem na toledu je Toledská katedrála, která je velice dobře ukryta ve spleti různých malých uliček, také jsem navštívila 2 synagogy, kterými město disponuje, po cestě vzhůru na Alcazár jsem minula dvě brány, jednu novou a jednu původní. Nová a Stará brána, ani Toledo se nevyhlo arabské nadvládě, která zakotvila v architektuře a je dodnes viditelná. Především první dojem na mě udělala, když jsem přijela na vlakovou zastávku Toledo.


Poslední vejletící nápad byla velká improvizace a to do blízkého Alcalá de Henares, města s nejstarší univerzitou, která je v unescu. Městské hradby a Puerta de Madrid obepínají město kolem dokola, Plaza de Cervantes s pomínkem a pár kostelíků dodává tomuto městu příjemnou a poklidnou atmosféru. Popsala bych jej i jako město čápů, tolik jsem jich nikde neviděla. Také se zde nachází dům, kde se narodil Cervantes a kde i působil při psaní Dona Quijota, dnes je z něj muzeum s volným vstupem. ☺


Snažila jsem se vybrat to nejzajímavější, fotek je mnoho a dát sem všechno, tak bych musela těch článků napsat více. Fotky jsou zmenšeny, pokud někde bude horší kvalita, tak se omlouvám, ale jako obvykle jsou k vidění na mém instagramu, takže sledujte, likujte a pište zda by jste podnikli také takové dobrodružství. ☺
Můj pobyt je zdokumentován hromadou selfíček, ale to považuji za soukromější fotky, takže těch se tady nedočkáte...

Mějte se krásně a vagabundímu cestování zdar!
Ne, dělám si strandu, low cost cestování zdar ☺

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama